خانه
En
02122367612
سقف جمع شونده ویلا ام السلطان

سقف جمع شونده ویلا مسکونی ام السلطان

سقف جمع شونده ویلا مسکونی ام السلطان با ساختار سازه ای پاولیون

موقعیت: کشور قطر، شهر دوحه

سال ساخت: 1397

ابعاد و مساحت: به ابعاد طول ریل 5 متر و عرض دهانه 7 متر، به مساحت 35 متر مربع

کارفرما: خانم ام السلطان

جنس سقف: غشاءpvc  شرکت فراری فرانسه

نوع حباب نوری: کریستالی

موقعیت پروژه: این سازه سقف جمع شونده ویلا ام السلطان در شهر دوحه قطر اجرا شده است. در منطقه خاورمیانه و در شرق شبه‌ جزیره عربستان و در بخش جنوبی خلیج فارس واقع شده‌ است. آب و هوای این منطقه‌ بسیار شرجی و توام با تابش آفتاب شدید میباشد. در سالهای اخیر کشور قطر در زمینه ساخت و ساز پیشرفت زیادی داشته ‌است. بطوریکه سیستم مسکن در کشور قطر در سال‌های اخیر بخش مهمی از گردش اقتصادی محسوب میشود. این سیستم ساخت و ساز دارای رویکرد اقتصادی مشخصی است. اما همواره نگرانی در خصوص استفاده از متریال هایی متناسب با این شرایط جوی حاکم بر ساخت و ساز در این منطقه است.

سایبان-متحرک-ویلای-مسکونی-ام-السلطان

نیاز پروژه: با توجه به آب و هوای بسیار شرجی و گرم قطر، مردم امکان استفاده از فضاهای باز را ندارند. برای ایجاد حس نشیمن در فضای باز نیاز به اتاقک های بسته ای دارند. این فضاها میبایست کاملا هوابند باشند تا در طول روز به واسطه دستگاه های سرمایشی هوای مطلوب نشیمن را فراهم آورند. برای تأمین حس نشیمن در فضای باز، میبایست جداره ها کاملا شفاف باشند. این عوامل باعث شد ما اجرای یکی از انواع ساختارهای سازه ای سایه روشن به نام پاولیون رابرای این پروژه برگزینیم. پاولیونها به اتاقک های شیشه ای فلکسیبل معروف شده اند. اتاقک هایی که با فشردن یک دکمه به یک فضای کاملا باز تبدیل می شوند. سقف متحرک آنها پارچه ای اجرا می شود که در زمان گسترده بودن سایه ای کامل محیا کنند. و در زمان دلخواه کاملا جمع شوند و آسمانی گسترده به فضای نشیمن هدیه کند. جداره ها در این ساختار به صورت تمام شیشه ای اجرا میشوند. که علاوه بر استفاده از هوای دلنشین  دستگاههای خنک کننده، حس حضور در فضای باز همجوار را  تداعی کند. این جداره های شیشه ای هم به صورت موتورایز (برقی) و هم به صورت manuall (دستی) قابل اجرا هستند.

سقف-برقی-ویلای-مسکونی-ام-السلطان

سازه سقف جمع شونده ویلا: درمیان ساختارهای سازه ای سایه روشن، پاولیون مناسبترین حالت برای ایجاد یک اتاق محصور ومستقل در فضاهای عاری ازهرگونه تکیه گاهیست. ما با نظر به فضای باز موجود، مناسب ترین محل برای استقرار بیس پلیت هارا مشخص کردیم. بعد از برپا کردن ستون ها، با قرارگیری تیرها سازه کلی شکل گرفت. در این فضا ریلهای 5 متری و عرض دهانه 7 متر لحاظ شده است. سازه کلی به شکل اتاقی 35 متر مربعی با قابلیت محصور شدن شکل گرفت. بواسطه قرار گیری تیر و ستونهای محیطی، کاملا فضای قرارگیری پنجره ها محیا شد. همانطور که در تصویرها مشاهده میکنید، جداره ها کاملا فریم شده و قاب گرفته اجرا شدند. تا هرچه راحت تر جداره در میان این قاب قرار گیرد. برای این جداره ها پنجره های اسلایدینگ در قسمت ورودی و پنجره گیوتینی برای طرفین لحاظ شد، تا بافشردن یک دکمه به راحتی تبدیل به نشیمن فضای باز گردد.

بصورت معمول در سازه های پاولیون، بالاتر از محل قرارگیری پنجره ها تا سقف، سطح خالی به جا میماند. این سطح در طرفین شیب شامل فاصله بین تیرها تا سقف می باشد که دو سطح مثلثی شکل (لچکی) بوجود میاورد. و در قسمت زیر باکس موتور یک کتیبه خالی می ماند. برای پر کردن این سطوح و هوابندی کامل فضا، گزینه های متعددی قابل استفاده است. مانند شیشه، ورق دکوراتیو، ورق همرنگ با سایر مقاطع، پارچه، گرین وال، چوب و … . که با توجه به سایر ویژگی های مورد نیاز از قبیل شفافیت و متریال های مصرفی بهترین حالت انتخاب می شود. برای ارتباط بهتر با فضای خارجی و ورود نور به داخل، در این پروژه این قسمت ها با شیشه پوشیده شد. تا هم هوابندی مورد نیاز را به نحو احسنت تامین کند و هم احساس حضور در فضای باز دائمی را تداعی کند.

برای ایجاد کنتراست لازم و رنگی هماهنگ باسایر رنگ ها در این حیاط سرسبز، سازه به رنگ طوسی درآمد. با انتخاب اتصالات خرج کاردار با رنگ مشکی ، آپاراتوسهای قوسی بیرون زده و قرارگیری کل سازه بر روی یک صفحه سنگی این اتاقک شیشه ای به فضایی خاص بدل شد. البته تک تک اجزاء زیبا همچون شیارهای داخل ستونها، آبچکان زیبا تقسیمات متناسب پنجره ها، همه دردستیابی به این کلیت خاص دخیل هستند.

سایبان-برقی-ویلای-مسکونی-ام-السلطان

سقف جمع شونده ویلا :

سطح سقف جمع شونده ویلا شیبدارو با استفاده از پارچه رنگ روشن و تیغه های میانی همرنگ اجرا شده. پارچه به کاربرده شده از برند فراری فرانسه، جنس PVC و دارای استانداردهای UV به جهت پایداری بهتر دربرابر نورخورشید انتخاب شده. این پارچه در دو حالت ساده و سه بعدی قابل انتخاب است. برای پروژه های با متراژ کم، رنگ های سفید و کرم در هر دو حالت موجود است. پارچه ها برای پروژه های با متراژ بالا در رنگ های متنوع قابل سفارش می باشد. در همه سیستم های سقف متحرک سایه روشن، قسمت دپوی پارچه و باکس موتور با پنل پوشیده می شود. تا در مواقع جمع بودن سقف، باکس موتور و پارچه های جمع شده محفوظ باشند.

سیستم هدایت آب سقف جمع شونده ویلا :

آب باران و برف سقف جمع شونده ویلا بواسطه شیب لحاظ شده در سطح سقف هدایت میشوند. در کمترین نقطه ارتفاعی شیب سقف، آبراه کار گذاشته شده. آب از گاتر وی به لوله های داخل ستون ها می ریزد. در نهایت از آبچکان های قرار گرفته در فریم کلی به کف حیاط هدایت می شود.

موتور سقف جمع شونده ویلا :

نیروی حرکتی سقف جمع شونده و ویلا توسط موتور توبلار 120 نیوتن از برند بکر (BECKER) آلمان تامین شده. این برند معتبر، محصولات خود را به مدت 5 سال گارانتی میکند. شرکت سایه روشن هم به طبع از کمپانی های سازنده قطعات، محصولات خود را 5 سال گارانتی میکند.

در این پروژه برای هدایت کل سیستم های موتورایز از پنل های کنترل بکر استفاده شد.

 

5/5 - (1 امتیاز)
02122367612
سلام
در واتس اپ پاسخگوی شما هستیم